Terenska nastava učenika 7. i 8. razreda u Karlovcu

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 3. 12. 2023.

Učenici 7. i 8. razreda su 21. i 28. studenoga 2023. bili na terenskoj nastavi u Karlovcu. Učenici su pod stručnim vodstvom prvo obišli Aquaticu. Taj akvarij predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka.

Učenici su razgledali bogatstvo života u rijekama i jezerima te primjerke više od stotinu slatkovodnih ribljih vrsta od čega ih je 40-tak endemskih. Učenici su uočili i nekoliko vrsta riba koje imaju stanište u Lonjskom polju i rijekama moslavačkoga kraja. Nakon Aquatice, unatoč kišnom vremenu, prošetali su karlovačkim arboretumom, Posljednje je odredište ove terenske nastave bio Muzej Domovinskoga rata koji se nalazi u zgradi stare austrijske vojarne, a koju su hrvatski branitelji nazvali Hotel „California“. Stalna izložba Muzeja pod nazivom „Karlovac 1991. – 1995.“ postavljena je na prvom katu te na suvremen i interaktivan način prikazuje 350 izvornih predmeta i više od tri sata multimedijalnih sadržaja, video-prezentacija, animacija, filmova u kojima su učenici samostalno sudjelovali i istraživali. Najzanimljiviji im je bio edukativni kutić u kojem su pitalicama, slagalicama i kvizovima mogli saznati o povijesti Domovinskoga rata. U vanjskom prostoru Muzeja kao integralni dio izložbe, prikazana je borbena tehnika s naglaskom na borbena vozila iz domaćih radionica. Stalna izložba i programi Muzeja Domovinskoga rata Karlovac – Turanj promiču temeljne vrijednosti Domovinskoga rata te ideju domoljublja i humanizma.

Ova je terenska nastava organizirana u suradnji s Udrugom specijalne jedinice policije iz Domovinskog rata "Ris“ - podružnica Kutina.