Europski tjedan programiranja 2023.

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 26. 10. 2023.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa koju vode volonteri, a podržava ju Europska komisija. Cilj je zabavnim i aktualnim temama, vezanim za kodiranje i programiranje, potaknuti i ohrabriti sudionike u programiranju bez kojeg je svijet današnjice nezamisliv.

Učenici razredne nastave u matičnoj školi, PŠ Voloder te učenici 6. a i 8. b su tijekom nastave informatike obilježili tjedan Europski tjedan programiranja od 9. do 13. listopada. Aktivnosti su bile online i offline. Online aktivnosti su učenici radili pomoću računala te su samostalno, vlastitom brzinom i preferencijama za neku aktivnost riješili zadatke kodiranja: Code hour, Lightbot, Budi Internet genijalac, Coding games for kids by Kidlo te aplikacije za programiranje Micro:bita i Ozobota s kojih su svoje kodove prenijeli na robote i vidjeli što su programirali. Od offline aktivnosti, učenici su tijekom nastave informatike vozili robote, slagali slagalice i lego kockice te prema uputama osmislili zadane zadatke. Učenici su uživali tijekom nastave jer su mogli samostalno odabrati aktivnosti koje žele raditi. Kako nam je bilo, pogledajte u galeriji.

Ružica Filipović, učiteljica informatike

Učenici od 1. do 4. razreda (PŠ Osekovo, PŠ Gornja Gračenica i PŠ Donja Gračenica) naše škole su sudjelovali u nizu kreativnih i edukativnih aktivnosti tijekom Europskoga tjedna programiranja. Ovaj događaj, posvećen promicanju programiranja i digitalne pismenosti, pružio je izvanrednu priliku našim najmlađim učenicima istraživanje svijeta tehnologije i računalnoga programiranja. Tijekom toga tjedna učitelji i učenici su se posvetili izvođenju različitih aktivnosti koje su bile prilagođene uzrastu učenika, kako bi im se olakšalo razumijevanje osnovnih koncepata programiranja i informacijske tehnologije. Nekoliko ključnih aktivnosti koje su učenici proveli su: kreativno kodiranje pomoću boja, programiranje u Scratchu i Run Marcu, programiranje bez digitalne tehnologije te aktivnosti o računalnom razmišljanju.

Tomislava Žilić, učiteljica informatike

Tijekom nastave informatike i informacijskih i digitalnih kompetencija učenici od 5. do 8. razreda obilježili su Europski tjedan programiranja. Ovogodišnja je tema bila umjetna inteligencija. Učenici petih razreda u Scratchu su programirali chatbotove, učenici šestih razreda igrali su Minecraft Education Edition u kojem su programiranjem učili svog agenta prepoznavanje suhoga raslinja kako bi spasio selo od požara. Učenici sedmih razreda programirali su glasovne asistente dok su učenici osmih razreda naučili više o umjetnoj inteligenciji izradom grafičkoga prikaza neuronskih mreža i testiranje niza programa čiji se rad temelji na umjetnoj inteligenciji. Nakon završetka aktivnosti učenicima su dodijeljene diplome o sudjelovanju.

Zvijezdana Žigolić Južvak, učiteljica informatike

MATEMATIČKE RAZGLEDNICE

Učenici predmetne nastave sudjeluju u eTwinning projektu „Primjena matematike“. U sklopu projekta obilježavamo i Svjetski dan pošte (9. listopada). Prvi Međunarodni tjedan razglednica održan je u prvom tjednu listopada 2013. godine, a prva ga je obilježila ljubiteljica razglednica Brenda Perez.

Naši su učenici izradili matematičke razglednice i poslali ih svim partnerima u projektu, ali to nisu bilo kakve razglednice! Učenici su samostalno osmislili zadatke čije je rješenje nakon dešifriranja (Pigpen šifra i glagoljica) upravo ime naše škole. Kako bi to ostvarili, proučili smo i kriptografiju, šifrirali i dešifrirali, riješili matematičke zadatke te se dobro zabavili.

Elvisa Sekulić, Josipa Blažević i Valentina Grden,

učiteljice matematike

U galeriji fotografija provjerite kako je sve izgledalo: