Digitalna bežična vremenska stanica

Autor: Dragana Čubrilo Bila, 10. 9. 2023.

Naša je škola dobila digitalnu bežičnu vremensku stanicu za primjenu digitalne tehnologije u nastavi u okviru projekta „e-Škole: razvoj sustava digitalno zrelih škola (II. faza)''. Ta je vremenska stanica namijenjena prikupljanju podataka kao što su temperatura, brzina vjetra, udar vjetra, padaline, vlažnost zraka itd. Podaci se mogu prikazati na pripadajućem zaslonu ili računalu te obrađivati za daljnje namjene.

Stanica se napaja solarnim panelima, a bit će od velike koristi učenicima i učiteljima koji će digitalnu tehnologiju iskoristiti za opažanje i bilježenje promjena u svom okolišu te će podatke iskoristiti i za učenje prirodoslovnih predmeta. Budući je naša škola od prošle školske godine uključena u GLOBE program (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša), učenici će prikupljene rezultate moći unositi i u zajedničku bazu podataka za ozračje (atmosferu). Program GLOBE predviđa redovita učenička mjerenja i opažanja u neposrednom okolišu škole te u području ozračja (atmosfere), vode, tla i pokrova.

Zamisao o znanstveno-obrazovnom programu GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) obznanio je 22. travnja 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Program je eksperimentalno pokrenut u SAD-u godinu dana kasnije, a vlade mnogih su zemalja diljem svijeta tih dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume o njegovom provođenju. Republika Hrvatska je potpisala sporazum 13. travnja 1995. godine. Odgovorna hrvatska institucija (koja je potpisnica sporazuma o implementaciji programa GLOBE u Hrvatskoj) je Ministarstvo znanosti i obrazovanja dok je za neposrednu provedbu zadužena Agencija za odgoj i obrazovanje.

Više o GLOBE-u možete pročitati na njihovoj službenoj stranici http://globe.hr/o-globe-programu/ .