Terenska nastava na Moslavačku goru: Spoj povijesti, prirode, tehnologije i kretanja
Učenici naše škole su 23. 10. 2024. imali priliku sudjelovati u terenskoj nastavi na Moslavačkoj gori, gdje su se korelirali povijest, tjelesna i zdravstvena kultura, prirodoslovlje te informacijske i digitalne kompetencije (IDK). Ovaj izlet je bio osmišljen kako bi učenici kroz praktično iskustvo povezali teorijska znanja iz različitih predmeta te se pripremili za projektni Dan šuma, 21. 3. 2025.
Prva stanica našeg izleta bio je Garić grad, srednjovjekovna utvrda koja datira iz 13. stoljeća. Učenici su imali priliku istražiti ruševine i saznati više o povijesti ovoga značajnog lokaliteta. Izlaganje učenika je pripremila učiteljica Natalija Budetić. Kroz vođenu turu, naučili su o važnosti Garić grada u obrani regije te o životu u srednjem vijeku.
Nakon povijesnog dijela, učenici su se uputili prema Rankovom zdencu, prirodnom izvoru vode koji se nalazi u srcu Moslavačke gore. Ovdje su učenici imali priliku naučiti o važnosti očuvanja prirodnih izvora vode i ekosustava. Ovaj dio izleta bio je savršena prilika za primjenu znanja iz prirodoslovlja. Učenici su također imali zadatak napraviti otiske kore različitih vrsta stabala, sakupiti plodove i različite vrste lišća koje će koristiti u daljnjem radu na nastavi prirodoslovlja.
Za kraj, učenici su se popeli na Humku, najviši vrh Moslavačke gore. Ovaj fizički izazov, koji su im postavili učitelji Kristina Majstorović i Luka Krizel, bio je odličan način za promicanje tjelesne aktivnosti i zdravog načina života. Tijekom uspona, učenici su koristili GPS uređaje i aplikacije na svojim pametnim telefonima kako bi pratili rutu i bilježili podatke o svojoj aktivnosti. Sve prikupljene podatke učenici će koristiti za izradu digitalnih prezentacija, kratkih dokumentarnih filmova i učenje u nastavi, što je omogućilo integraciju IKT-a u terensku nastavu. Zadatke za informacijske i digitalne kompetencije je osmislila učiteljica Zvijezdana Žigolić Južvak.
Ovaj izlet na Moslavačku goru bio je izuzetno uspješan, pružajući učenicima priliku da praktičnim iskustvom povežu znanja iz različitih predmeta. Kombinacija povijesti, prirodoslovlja, tjelesne i zdravstvene kulture te IDK-a omogućila je učenicima sveobuhvatno učenje i nezaboravno iskustvo. Nadamo se da će ovakvi izleti postati redoviti dio našeg kurikuluma jer su pokazali koliko je važno učenje izvan učionice.
Sastanak Povjerenstva za provedbu javnog poziva i izbor najpovoljnije ponude za realizaciju Škole u prirodi održan je 9. siječnja 2025. godine s početkom u 18:00 u zbornici Osnovne škole Zorke Sever u Popovači. Predstavnik agencije Spektar putovanja d.o.o. predstavit...
Dragi učenici i poštovani roditelji, dostavljam Vam dokument Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama s kojim svi dionici našeg sustava trebaju biti upoznati te se istoga pridržavati prema uputama Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. S...
16. prosinca 2024. policijske službenice Marija Jozić i Emina Rosavec održale su predavanje o opasnostima uporabe pirotehničkih sredstava za učenike predmetne nastave. Predavanje je održano u sklopu preventivne akcije „Mir i dobro“ koju Ministarstvo unutarnjih poslova...