Datum objave: 22. svibnja 2025.

Posjet Slavonskom Brodu – gradu bogate povijesti

Učenici naše škole uključeni u B1 aktivnost Mali knjižničari su u utorak, 20. svibnja, posjetili Slavonski Brod. Sunčan dan izmamio je Brođane na ulice, a grad je bio pun izletnika iz drugih gradova. Naše prvo odredište bila je barokna Tvrđava Brod, spomenik nulte kategorije. To je najveća tvrđava u Hrvatskoj i jedna od najvećih u Europi. Tvrđava pravilnog zvjezdolikog oblika koji je diktirao ravničarski teren, zidana je zemljanim nabojem, opekom, drvetom i djelomično kamenom, a bila je predviđena za smještaj 4 000 vojnika, većinom pješaka i 150 topova. Šetnja zelenim krajolikom opasnim visokim zidinama dovela nas je do Muzeja tambure. Ovaj jedinstveni prostor nudi posjetiteljima fascinantno putovanje kroz povijest tambure. Od samih početaka do danas možete se upoznati s različitim sustavima gradnje tambure, njihovim zvukovima i ulogom u tamburaškim orkestrima te komornim sastavima.

Muzej tambure je više od muzeja – to je mjesto gdje se povijest susreće s modernim tehnologijama. Interaktivni elementi, multimedijski sadržaji i audiovizualni prikazi omogućuju posjetiteljima da na zanimljiv i zabavan način dožive svijet tambure. Očarali su nas eksponati instrumenata za koje nismo ni znali da postoje, a posebno nas je oduševila najveća tambura na svijetu. Tambura je duga šest metara i najveća je atrakcija cijelog postava, a okružena je projekcijama prekrasnih slavonskih pejzaža u izmjeni godišnjih doba. Dakle, posjetitelji ovisno o godišnjem dobu u kojem se zateknu u postavu Kuće tambure, mogu vidjeti izmjenu zime, proljeća, ljeta i jeseni. Sve je protkano zvukovima Vinske simfonije Enjingi poznatog skladatelja Davora Bobića, prve simfonije posvećene vinu i prve simfonije napisane za tamburašku filharmoniju, uz dodatak udaraljki i puhačkih instrumenata. Kao i sve druge, najveća svjetska tambura napravljena je od drveta, a izradio ju je domaći slavonski majstor Gvozden Blekić.

Nakon glazbe, na red je došla likovna umjetnost. U sklopu Tvrđave je Galerija Ružić gdje su na oko 1 800 četvornih metara prostora izložena djela koja je rodnom gradu potkraj života 1993. darovao kipar i slikar Branko Ružić te drugi suvremeni hrvatski umjetnici. Zbirka darovanih djela daje cjelovit presjek Ružićeva stvaralaštva; obuhvaća i kiparske i slikarske radove, sve faze umjetnikova djelovanja te sve materijale u kojima se likovno izražavao. Galerija Ružić i suvremenici jedinstvena je zbirka suvremene hrvatske umjetnosti druge polovice 20. stoljeća i nezaobilazno mjesto na kulturnoj karti Hrvatske.

Šetnjom pokraj Klasične gimnazije u sklopu Tvrđave izašli smo iz njezinih zidina i mostićem krenuli prema centru Slavonskog Broda.  Na popularnom Korzu čekala nas je Kuća Brlićevih u kojoj nas je kroz duh prošlosti uvela sama Ivana Brlić Mažuranić. Stan Brlićevih na prvom katu sastoji se od dva salona, knjižnice, spavaće sobe, dječje sobe posve autentičnih ondašnjem vremenu te sadrže sav namještaj i inventar iz vremena kada je živjela i pisala Ivana Brlić Mažuranić. U knjižnici obiteljske kuće nalazi se kamin za koji je vezana geneza Priča iz davnina. Ivana je osluškujući  neobično pucketanje unutar kamina ugledala vatreni žar koji je iskočio iz peći kada su se vrata otvorila, što ju je inspiriralo da stvori likove Domaćih, odnosno napiše priču Šuma Striborova. Korzom smo od Kuće Brlićevih krenuli prema palači Horvat, čije je prizemlje uređeno u Spomen-dom Dragutina Tadijanovića. Spomen-dom po svom idejnom rješenju pokušava dočarati ambijentalne vrijednosti svake sobe iz pjesnikova zagrebačkog stana u Gajevoj ulici. Sobe su uređene zanimljivim elementima autentičnog namještaja, memorabilijama, bogatim arhivom, rukopisima, skulpturama, fotografijama, pismima, velikim brojem knjiga i  umjetnina, koji na taj način posreduju između nas i vremena u kojem je pjesnik živio. Više od deset tisuća primjeraka vrijedne povijesti krije Tadijanovićev Spomen- dom. Vidjeli smo njegove privatne zbirke dnevnika i pisama te uživali u duhu prošlosti našeg vrhunskog pjesnika s više od 500 pjesama kroz 40 zbirki.

Napunjeni umjetnošću i književnom riječju, odlučili smo napuniti i svoje trbuhe te smo uživali u delicijama restorana Papo`s. Šetnjom parkovima i obalom Save završili smo naš izlet. Jedan prekrasno ispunjen dan bio je za nama.

 

Pročitajte još

Skip to content