Datum objave: 19. svibnja 2025.

Innovation Day 2025.

U subotu, 17. svibnja, učenici naše škole uključeni u B1 aktivnosti Škola budućnosti, Virtualci, Robotika i BrAIn, uz pratnju učitelja tehničke kulture Darka Brnade i učiteljice informatike i IDK-a Zvijezdane Žigolić Južvak, imali su priliku sudjelovati na petoj po redu završnici projekta Škole budućnosti pod nazivom Innovation Day 2025. Učenici naše škole uključeni su u projekt Škola budućnosti od samog početka i to zahvaljujući entuzijazmu učiteljice matematike Elvise Sekulić i informatike i IDK-a Zvijezdane Žigolić Južvak koje su prepoznale vrijednosti sadržaja poučavanja iz projekta kao bitne za stjecanje i razvoj vještina budućnosti, a koje će učenicima pomoći pri odabiru daljnjeg smjera obrazovanja. 

Projekt svake godine nudi nove programe obrazovanja. Ove godine škole su mogle birati između programa: Umjetna inteligencija, Robotika, Razvoj videoigara i Gen Future. Naši učenici su bili uključeni u program Razvoj videoigara. Prateći edukacije na STEMI lab platformi, učenici su trebali sastaviti BIT konzolu tvrtke Circuitmess koju su nakon toga programirali u sučelju mrežnog programa CircuitBlocks iste tvrtke. Cilj programa je bio programirati vlastitu videoigru koju će učenici moći igrati na BIT konzoli.  

Voditelji projekta su tvrtke STEMI i Infobip koji uz potporu tvrtke A1 svoje znanje i entuzijazam nesebično dijele i izvan granica naše zemlje. Uspješno spajaju industriju s obrazovanjem kako bi što više učenika imalo priliku biti ukorak sa zahtjevima današnjeg svijeta. 

Na samom događaju sudionici su mogli pratiti dva panela, a na panelu pod nazivom Nismo čekali budućnost – stvorili smo ju, jedan od panelista bila je i naša učiteljica informatike i IDK-a, Zvijezdana Žigolić Južvak. Također, za sudjelovanje u projektu od samih početaka, naše učiteljice dobile su i posebna priznanja. 

 

Gost predavač dr. sc. Boris Jokić održao je inspirativno predavanje naziva Budućnost obrazovanja u svijetu AI-ja. Nakon toga, učitelji su sudjelovali na okruglom stolu gdje se održala radionica From A(lpha) to Z – Bridging the Generational Gap, a učenici su za to vrijeme obilazili i isprobavali rad s različitim tehnologijama i uređajima kao što su: dronovi, robotski pas, robotska ruka, sprave za pomoć pri kretanju, uređaje za kodiranje i dešifriranje te brojne druge. Također su imali priliku sudjelovati na određenim natjecanjima. 

Na kraju samog događaja, nagrađeni su najuspješniji radovi učenika te je organizirano grupno fotografiranje. 

Vjerujemo kako su ovakvi projekti i događanja velik poticaj i pokazatelj učenicima u kojem smjeru nastaviti svoj obrazovni put te se veselimo nastavku suradnje. 

Ručak i posjet samom događaju omogućeni su zahvaljujući samim organizatorima, dok je prijevoz osiguran iz sredstava dobivenih zahvaljujući sudjelovanju naše škole u Eksperimentalnom programu (Cjelodnevna škola). 

Zvijezdana Žigolić Južvak, učiteljica informatike i IDK-a 

Galerija fotografija:

Pročitajte još

Skip to content