STEAM in the Classroom

Eratostenov eksperiment

Autor: Elvisa Sekulić, 19. 3. 2021.

U provođenju Eratostenovog eksperimenta sudjelovali su učenici 6. a razreda s učiteljicom matematike - Elvisom Sekulić. Eksperiment se provodi u sklopu projekta pod nazivom „Inspiring Science Education (ISE)“ kojeg financira Europska unija. Glavni cilj ovoga projekta je popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa. Aktivnosti vezane uz ISE projekt u Hrvatskoj koordinira Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.

Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom. Eksperiment se provodi po uzoru na Eratostena koji je još u 3. st. pr. Kr. izmjerio opseg Zemlje iznenađujuće točno, temeljem slučajnog opažanja duljine sunčeve sjene u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan). Dobio je rezultat za meridijanski opseg Zemlje od 250 000 stadija. Ako uzmemo vrijednost egipatskog stadija, dolazimo do vrijednosti od 39 400 km za opseg Zemlje, što je iznenađujuće točno (suvremena mjerenja kažu da je opseg Zemlje po meridijanu 40 008 km).

Eksperiment je u našoj školi proveden 19. ožujka 2021. godine. Projektu smo pristupili prijavom na stranicu http://eratosthenes.ea.gr za što nam je, između ostaloga, bio potreban geografski položaj Osnovne škole Zorke Sever, Popovača ( 45.565826 N, 16.628754 E). Njega smo odredili pomoću aplikacije Google Maps. Na dan eksperimenta učenici 6. a razreda proveli su nekoliko mjerenja prije i poslije našeg lokalnog podneva. Lokalno podne (12:06:45) odredili smo pomoću web-based aplikacije NOAA Solar Calculator.

Udaljenost između naše škole i zamišljene škole na ekvatoru (na području grada Mossaka u državi Kongo) izračunali smo pomoću Google Eartha. Ustanovili smo da je udaljenost naše škole i zamišljene škole na ekvatoru 5 694.88 km. Nakon provedenog eksperimenta, naš smo  rezultat mjerenja evidentirali na službenoj stranici - http://eratosthenes.ea.gr/content/experiment.

Mjerenje sjene štapa provelo se na način da nam je učitelj tehničke kulture pripremio štap duljine 1 metra kojim smo, na školskom dvorištu, točno u podne proveli 3 mjerenja sjene što ga baca štap. Najbolji rezultat dobiven u vrijeme našeg solarnog podneva sa štapom duljine jednog metra: duljina sjene štapa 125 cm, kut upada sunčevih zraka 51.25°, opseg Zemlje po meridijanu 40 003 km, što je neznatna razlika naspram stvarnog opsega Zemlje po meridijanu koji iznosi 40 008 km.  Kut upada sunčevih zraka izračunali su učenici koristeći Geogebru – alat za dinamičku geometriju gdje su konstrukcijom pravokutnog trokuta, koji čini štap i njegova sjena, mogli očitati kut pod kojim sunčeve zrake padaju na štap. Koristili smo OneNote digitalnu bilježnicu gdje smo bilježili sve podatke koje smo prikupili.

360° : kut upada sunčevih zraka = opseg Zemlje : udaljenost naše škole od ekvatora

360° : 51.25° = 40 003.06 km : 5 694.88 km