Projekt Dvorci

Dvorci (Castles) - međunarodni projekt naše škole

Autor: Elvisa Sekulić, 23. 10. 2019.

Ovim međunarodnim projektom obuhvaćeni su učenici naše škole, te partnerskih škola iz Poljske, Italije, Španjolske i Hrvatske. Tema će biti podloga za uključivanje učenika u razvoj novih IKT vještina, izradu maketa od drveta ili kartona, prezentacija, plakata i ostalih multimedijskih sadržaja, kako bi upoznali dvorce iz svoje i Europske povijesti. Učenici će istraživati i predstaviti hrvatske i europske dvorce, njihovu arhitekturu i posebnosti kroz nastavu matematike, povijesti, tehničke kulture, likovne kulture, vjeronauka, informatike, engleskog i njemačkog jezika. Znanja o geometrijskim tijelima produktivno će primijeniti u izradi maketa poznatih hrvatskih dvoraca, crkvica, katedrala, samostana, te inih građevina kao značajnih dijelova hrvatske baštine.
Učenici će na poučan, zabavan, interaktivan način istraživati dvorce iz Hrvatske i Europe kroz različite predmete, otkrivanjem specifičnosti arhitekture, izradom modela, maketa, prezentacija, plakata, multimedijskih sadržaja. Kroz istraživački rad i suradnjom s drugim učenicima iz projekta upoznat će svoju i tuđu kulturnu baštinu, te njegovati važnost očuvanja kulturnog naslijeđa.

Učenici će razvijati slijedeće ključne kompetencije: razvijanje matematičke pismenosti, razumijevanje prirodnog svijeta i sposobnost primjene znanja i tehnologije; sigurna i kritična uporaba informacija i komunikacijskih tehnologija za rad i komunikaciju; sposobnost učinkovitog upravljanja vlastitim učenjem, samostalno ili u skupini; socijalne i građanske kompetencije: sposobnost učinkovitog i konstruktivnog sudjelovanja u vlastitom društvenom  životu; kulturna svijest i izražavanje sposobnost da se cijeni kreativna važnost ideja, iskustava i osjećaja u medijima poput glazbe, književnosti i vizualnih i izvedbenih umjetnosti, te komunikaciju na stranom jeziku i međukulturno razumijevanje.
Stjecanje ključnih kompetencija osigurat ćemo na  sljedeće načine: jednakopravnim uključivanjem u projekt svih zainteresiranih učenika, razvojem njihovih vještina pravilnim usmjeravanjem, vodeći brigu o sigurnosti učenika uključenih u projekt, osvješćivanjem lokalne zajednice o važnosti projekta.
Najveća vrijednost ovog projekta bit će kvalitetna suradnja među partnerskim školama, njegovanje vlastitog kulturnog naslijeđa i upoznavanje tuđeg, te korištenje niza web alata.