Terenska nastava učenika osmih razreda u Vukovaru

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 27. 11. 2018.

Osnovna škola Zorke Sever sudjelovala je od 23. do 24. studenoga u projektu terenske nastave za učenike osmih razreda koju organizira Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske.

Nedugo nakon 27. tužne godišnjice otkako je Vukovar podnio strašnu žrtvu i razaranje, učenici OŠ Zorke Sever također su odali počast i očuvali spomen na sve one koji su izgubili život u Vukovaru za slobodnu Hrvatsku.

Prvi dan boravka u Vukovaru započeo je predavanjima kojima se učenicima tumače uzroci i tijek Domovinskog rata te značaj Bitke za Vukovar. Nakon predavanja, učenici su se smjestili u spavaonice te uputili zajedno sa svojim učiteljima u Muzej vučedolske kulture u kojem su se upoznali sa svime što je bitno za bogatu vučedolsku kulturu, a ponijeli smo dio te kulture i u našu školu – repliku vučedolske golubice koja je najpoznatija keramička posuda s arheoloških iskopina na Vučedolu. Prvi dan pokazao je bogatu povijest i kulturu Vukovara pa su učenici slobodno vrijeme do večere iskoristili za šetnju do Mosta prijateljstva. Nakon večere učenici su se smjestili u konferencijsku dvoranu hostela gdje je za njih bio pušten film ''Broj 55'', hrvatski ratni film snimljen prema istinitom događaju.

Obilaskom bolnice započeo je drugi dan u kojem se posjećuju memorijalne lokacije uz predavanje vodiča. Bolnica je jedan od poznatijih simbola otpora i stradanja grada. Iz bolnice je za vrijeme rata odvezeno dvjestotinjak ranjenika i bolničkog osoblja na Ovčaru gdje se nalazi i masovna grobnica. Slušajući potresne priče, nitko nije mogao ostati ravnodušan. Molitvom i minutom šutnje odali smo počast svima onima koji su tamo ubijeni i ostavili svoje neodsanjane snove. Zahvalili smo im za hrabrost, za njihove živote, za Vukovar i Hrvatsku. Učenici su posjetili i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata gdje je ekshumirano 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva. Na groblju su također izdvojena dva križa, za najmlađu i najstariju žrtvu Domovinskog rata. Zatim smo posjetili vojarnu i Trpinjsku cestu koja je postala jedan od simbola otpora slabo naoružanih branitelja nadmoćnijem agresoru te time dobila nadimak groblje tenkova. Obišli smo i crkvu sv. Filipa i Jakova te tvornicu Borovo gdje smo vidjeli strašne posljedice ratnih razaranja. Svaka riječ bila je suvišna – ruševine govore same za sebe. Dvodnevni posjet Vukovaru završili smo Školom mira čija je zadaća prenijeti poruku mira, nenasilja i tolerancije. Učenici su shvatili poruku – Hrvatska je bila prisiljena ući u rat, važno je širiti istinu te na toj istini graditi budućnost. Hrvatska svima treba pružiti siguran dom. Susret je završio kvizom znanja u prostoru kuće Lavoslava Ružičke, a Osnovna škola Zorke Sever zauzela je 3. mjesto. Na kraju smo svi zajedno zapjevali stihove pjesme Lijepa li si, a zajedništvo i ponos ispunili su prepunu dvoranu. Prepuni emocija vratili smo se kući uz jasnu poruku – nikada ne zaboravite Vukovar!