Posjet Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 20. 11. 2018.

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole u utorak 13.11. 2018., u pratnji svojih razrednika i drugih učitelja, nazočili su koncertu Simfonijskog orkestra HRT-a koji je, pod ravnanjem maestra Alana Bjelinskog, izveo svevremenu suitu M. P. Musorgskog/M. Ravella „Slike s izložbe“.

Prije nego je orkestar započeo s izvođenjem, dirigent je, u ulozi i voditelja, upoznao učenike sa strukturom simfonijskog orkestra tako da su učenici, pored usmenog načina, i slušno doživjeli zvuk svakog pojedinačnog glazbala u orkestru. Kulminacija cijelog koncerta bilo je sudjelovanje učenika u dirigiranju orkestrom te su svi imali priliku, iza maestra, upoznati i tu vrlo važnu ulogu u izvođenju jednog ovako velikog i svjetski poznatog djela klasične glazbe.

Zvonimir Baljak, učitelj glazbene kulture

Dojmovi učenika sedmih i osmih razreda:

U Lisinskom mi je bilo lijepo. Svidjelo mi se kad su počeli svirati. Najzanimljivije mi je bilo kad je dirigent mahao štapićem od niskog glasa prema višem. Također mi se svidjelo kad smo mi učenici dirigirali orkestru.

Zbilja me se dojmila ova izvedba. Mislim da je prilagođena dječjem uzrastu te prilagođena proširenju našeg znanja u glazbenoj kulturi. Najviše su mi se svidjeli mnogobrojni zapleti i zanimljive tranzicije ritmova. Bilo je to jedno lijepo iskustvo.

Meni se svidjela velika dvorana Vatroslava Lisinskog. Uživala sam u predivnoj glazbi, ali mi je na kraju bilo malo dosadno. Sve u svemu, bilo mi je lijepo.

U utorak, 13.11. išli smo u dvoranu Vatroslava Lisinskog slušati slike s izložbe. Na početku mi je bilo vrlo zanimljivo i svidjelo mi se. No, kasnije mi je, iskreno, postalo malo dosadno. Zbog opće kulture odslušala sam do kraja. Izvođači su se dobro uvježbali i potrudili.