Terenska nastava osmih razreda u Grad Heroj

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 26. 2. 2020.

13. i 14. veljače naši osmaši bili su sa svojim učiteljima na terenskoj nastavi u Gradu Heroju.

Ovaj oblik nastave je jedan u nizu projekata Javne ustanove  „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata  i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske. Učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja samostalne i suverene Republike Hrvatske i njezinoj obrani u Domovinskom ratu.

Tijekom prvog dana, učenici i učitelji su posjetili članove Humanitarne udruge „Duga Vukovar“ te predali prehrambene namirnice i higijenske potrepštine koje su prikupljali djelatnici, učenici naše Škole i njihovi roditelji, roditelji predškolske i vrtićke skupine, djelatnice i ravnateljica Dječjega vrtića Popovača. Prisustvovali su predavanju o Domovinskom ratu i Bitci za Vukovar, posjetili Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture te crkvu svetih Filipa i Jakova. Sutradan su uz stručno vodstvo posjetili memorijalna mjesta na vukovarskom području: Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991., izložbene prostore Memorijalnoga centra Vukovar, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce. Učenici su odali počast poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima minutom šutnje i paljenjem lampiona na memorijalnom groblju i na Ovčari. U Školi mira su sudjelovali u kvizu te osvojili treće mjesto.

eDnevnik učitelji