Hour of Code

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 16. 12. 2019.

Od 9. do 13. prosinca u našoj smo školi na satu informatike održali sat programiranja sudjelujući u  globalnom pokretu Hour of Code. „Sat kodiranja“ (Hour of Code) globalni je  pokret u kojem sudjeluju deseci milijuna učenika u više od 180 zemalja.

„Sat kodiranja“ organiziran je od  Code.org, javne neprofitne organizacije posvećene širenju informatike koja omogućuje dostupnost u sve više škola, ali i zalaže se za veći postotak sudjelovanja žena i manje zastupljenih skupina učenika ( pripadnika manjina).

Učenici su na satu informatike jedan školski sat posvetili programiranju omiljenih crtanih likova i animiranih plesača kojima su upravljali koristeći blokove. Dok je Elsa iscrtavala pahulje raznih oblika pomoću naredbi koje su im zadavali učenici petih razreda, učenici šestih razreda stvarali su plesnu koreografiju s animiranim likovima na omiljenu glazbenu podlogu. Učenici osmih razreda odigrali su igru „Tihi učitelj“ pomoću koje su, vodeći se logičkim razmišljanjem i uz ponešto matematike, rješavali složenije zadatke. Na kraju sata učenicima su dodijeljene digitalne diplome.

Ovim smo satom još jednom uvidjeli kako programiranje može biti zabavno!