Sudjelovanje naše škole u projektu „Marijini obroci“

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 9. 11. 2019.

Naša se škola odlučila pridružiti ovom projektu. Tijekom listopada učenici od prvog do osmog razreda prikupljali su novčane priloge. Na satu vjeronauka gledali su film „Generacija nade“ i tako upoznali kako žive djeca u najsiromašnijim dijelovima svijeta.

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Humanitarci pripremili su štand s promotivnim materijalima, majicama, šalicama i knjigama koje su mogli kupiti učenici i učitelji. Tijekom akcije je prikupljeno 1.192,95 kuna.

Organizacija koja provodi ovaj projekt osigurava jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bi privukla kronično siromašnu djecu u učionice gdje dobivaju obrazovanje koje će im u budućnosti biti izlaz iz siromaštva. Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima tijekom cijele školske godine iznosi 120 kuna. Istraživanja u Malaviju pokazuju da se u školama gdje se poslužuju Marijini obroci glad smanjuje, broj upisane djece raste, djeca redovitije pohađaju nastavu, broj ispisanih se smanjuje kao i izostanci, koncentracija na nastavi je poboljšana, rezultati su bolji, roditelji su manje zabrinuti, a djeca su sretnija.

Ovaj projekt ima jedan cilj – osigurati topli školski obrok koji je mnogima jedino u danu što će pojesti, a omogućuje im dovoljno energije za svakodnevne školske obaveze. Mi vjerujemo da svako dijete na svijetu zaslužuje obrok na mjestu obrazovanja, a uz vašu pomoć to možemo i ostvariti.

Svaka, i najmanja donacija, omogućuje nam održati obećanje za 11.500 djece koja danas primaju svoj obrok u školi zahvaljujući hrvatskim podupirateljima te nam daje mogućnost dopiranja do sljedećeg djeteta koje čeka na Marijine obroke.

Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas zahvaljujući podupirateljima iz Hrvatske imaju otvorenih 15 školskih kuhinja u Liberiji, Malaviju, Zambiji, Beninu i Ekvadoru, gdje svakodnevni obrok prima oko 11.500 gladne djece.

Ne morate biti bogati i moćni kako biste nešto učinili protiv gladi u svijetu. I Vaša mala djela ljubavi i dobrovoljni prilozi mogu spasiti i promijeniti mnoge živote nabolje.

Hvala svima na donacijama, promijenili ste njihov život!

Izvori: Marijini obroci, URL: https://www.marysmeals.hr/# (preuzeto 8. 11. 2019.)