Dan učitelja

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 7. 10. 2019.

5. se listopada obilježava Dan učitelja. Ovaj se datum obilježava u više od stotinu zemalja, a proglasio ga je UNESCO ne tako davne 1996. godine.

Iz dana u dan se susrećemo s različitim izazovima, ali svi imamo jednake ciljeve – učiti i odgajati djecu. Svojim učenicima pomažemo pronaći ono što su izgubili – ponekad je to pernica, bilježnica ili jakna, a ponekad su to hrabrost, samopouzdanje ili osmijeh.

Za nas biti učitelj nije posao već poziv!

Nekoliko citata koji govore o učiteljima:

„Dobar učitelj ne prenosi učenicima samo nastavne sadržaje nego i životne vrijednosti. Posao je učitelja uvijek bio važan, ali u današnjem svijetu velikih i brzih promjena učiteljski je posao važniji nego ikada. “ (papa Franjo)

„Ne uvjeravaju ni riječi, ni glas, ni kazne koliko uvjerava snaga volje kojom smo sami ukrotili svoje živce i obuzdali svoje strasti.“ (Jagoda Truhelka)

„Učitelj je osoba koja od malih ljudi učini velike osobnosti.“ (nepoznati autor)

„Učitelji sade sjemenke znanja koje rastu zauvijek.“  (nepoznati autor)

„Najbolji su učitelji ujedno i najzahtjevniji učitelji: oni od učenika zahtijevaju razmišljanje.“ (W. Glasser)

Sretan nam Dan učitelja!