Terenska nastava sedmaša u sklopu projekta "Edukacija mladih - Da se ne zaboravi"

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 3. 10. 2019.

2. listopada 2019. godine učenici su sedmih razreda sa svojim razrednicama i učiteljicama hrvatskoga jezika i matematike sudjelovali na terenskoj nastavi u sklopu projekta „Edukacija mladih - Da se ne zaboravi“ koje provodi Udruga branitelja Domovinskog rata INA-Naftaplina „Kvin“ u suradnji s udrugama proisteklim iz Domovinskoga rata, a u našemu slučaju s udrugama s popovačkog, kutinskog i novljanskog područja.

Prisutne učenike, učiteljice i provoditelje projekta je u školskoj knjižnici pozdravila ravnateljica Zvjezdana Martinec te istaknula važnost o promicanju istine o Domovinskom ratu kao i važnost naše škole koja zajedništvom i mirom gradi budućnost. Potom su predavanja održali Dragan Šarčević i Ivica Kovačević, članovi Udruge branitelja Domovinskog rata INA-Naftaplina „Kvin“. Objasnili su uzroke srpske agresije na Hrvatsku i istaknuli kako Domovinski rat nije bio građanski rat već obrambeno-oslobodilački rat za neovisnost Hrvatske. Posebnu su pozornost usmjerili na važnost uloge policije u Domovinskome ratu kao i vojnih postrojbi koje su branile hrvatsko tlo od neprijatelja. Prikazali su i statističke podatke o poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima, ali i civilima. Potresno je bilo vidjeti podatak kako je u Domovinskom ratu poginulo četristotinjak djece, preko tisuću ih je ranjeno, a preko pet i pol tisuća je ostalo bez jednog ili oba roditelja.

Nakon predavanja, uslijedio je prikaz animiranog filma o tijeku Domovinskoga rata. Nakon toga, uputili smo se prema Trgu 2 u Popovači gdje su nas dočekali popovački gradonačelnik  Josip Mišković i predsjednica Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Grada Kutine, Grada Popovače i Općine Velika Ludina Katica Demeter i održali govore. Odali smo počast poginulim hrvatskim braniteljima  paljenjem lampiona i minutom šutnje pred spomen-obilježjem, a onda nas je Katica Demeter povela u spomen-sobu posvećenu dvadeset sedmorici poginulih i preminulih hrvatskih branitelja s popovačkog područja. Sljedeće je odredište bila Bujavica. Članovi popovačke braniteljske udruge Ante Čupić i Mato Fofić su objasnili važnost

Bujavice jer je to mjesto  prvo oslobođeno  selo u Domovinskom ratu (14. listopada 1991.) te ono više nije palo u agresorske ruke. Mjesto je oslobođeno združenom akcijom 56. samostalne bojne ZNG-a Kutina i pripadnici MUP-a. Učenici su postavili lampione pred spomen-obilježjem u Bujavici, a onda su se svi uputili do mjesta Korita na spomen-obilježje gdje smo minutom šutnje, molitvom, paljenjem lampiona i postavljanjem cvjetnog aranžmana odali počast poginulim hrvatskim vitezovima. Tamo su svoje živote u zasjedi tragično izgubila šestorica pripadnika 56. samostalne bojne Kutina (s popovačkog i kutinskog područja), a jedan je branitelj bio iz Ivanić-Grada. Ovo je spomen-područje na sve utjecalo emotivno jer je među poginulima bio Srećko Demeter,  sin Katice Demeter, koji je imao samo devetnaest godina. Zatim smo posjetili Spomen-područje Trokut na kojem se nalaze monoliti s imenima svih poginulih branitelja na novljanskome području (koji su bili iz Novske, Lipovljana, Kutine, Popovače, Zagreba, Samobora, Dugog Sela, Križevaca, Koprivnice, Vrbovca, Ivanić-Grada).

U Novskoj su nas dočekale Ivana Matanović i Milijana Dižep Margetić, djelatnice Turističke zajednice Grada Novske, koje su nas provele Lukinom stazom (nazvane po ilircu Luki Iliću Oriovčaninu) i postavljale zagonetke koje su nas vodile s jedne točke Lukine staze do druge. Najzanimljivija činjenica o Novskoj jest ta da je Novsku 1892. godine poharao tornado i srušio nekoliko tisuća stabala što je pogodovalo razvoju gospodarstva na novljanskome području. U novljanskom gradskom parku nas je dočekao pukovnik Milan Čorak koji je ukratko objasnio važnost Novske u obrani hrvatskoga teritorija u Domovinskom ratu te su zapaljeni lampioni pred spomen-obilježjem iznad kojeg se nalaze koplja, a svako koplje predstavlja jednog novljanskog branitelja koji je položio život za Domovinu. Nakon obilaska spomen-obilježja u novljanskom parku, uputili smo se na ručak, a onda krenuli za Popovaču.

Drago nam što smo bili dio ovog hvalevrijednog projekta te što smo dostojanstveno, ponosno i s velikim poštovanjem odali počast hrvatskim vitezovima koji su položili živote za Domovinu. Neka im je vječna slava i hvala!

„Navik on živi ki zgine pošteno!“

F. Krsto Frankopan