Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, Dan jabuka i Svjetski dan hrane

Autor: Mima Juračak, 26. 10. 2021.

Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavali smo kroz čitav listopad, i to poštujući sve važeće epidemiološke mjere. Svaki je razred naše škole osmislio način kako odati počast najvažnijoj namirnici u našem životu – kruhu. Dani kruha podsjećaju nas na skromnost i zahvalnost koju trebamo osjećati spram darova prirode koji u naše domove unose život i blagostanje.

Učenici su izrađivali digitalne plakate, ukrašavali svoje učionice i kreativno se izražavali ističući kruh i krušne proizvode.

Obilježili smo i Svjetski dan hrane, i to 16. listopada. Svjetski dan hrane (World Food Day) utemeljile su zemlje članice Organizacije za prehranu i poljoprivredu (FAO) na dvadesetoj konferenciji Organizacije za prehranu i poljoprivredu, u studenome 1979. godine. Svjetski dan hrane ističe poljoprivredu kao jednu od najvažnijih stavki u suzbijanju siromaštva. Naša Moslavina može se pohvaliti razvijenom poljoprivredom, a istu treba razvijati u budućnosti. Zbog toga se trudimo naglasiti važnost ovoga dana i s učenicima razgovarati o hrani, kao i razvijati svijest o tome koliko je naše područje bogato i plodno.

Obilježili smo i Svjetski dan jabuka, 20. listopada 2020. godine. Stablo jabuke najčešće je kultivirano stablo na svijetu. Kao divlje stablo raslo je u Europi i u pretpovijesno doba. U Londonu, 20. listopada 1990. godine, prvi se put obilježio Dan jabuke. Ovaj običaj nakon toga preuzele su i ostale zemlje Europe, i to zbog toga što jabuka nosi naziv „kraljica voća“ i smatra se jednom od najzdravijih voćnih vrsta.

Jabuka ima malo kalorija i puno vitamina. Svakodnevnim konzumiranjem jabuka može se spriječiti pojava mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja.

Učenici su istraživali o važnosti jabuka, kušali su ih, pjevali pjesme i jabuke crtali različitim likovnim tehnikama.

Ovaj mjesec bio je ispunjen aktivnostima vezanima uz jabuke, kruh i krušne proizvode te hranu općenito. Budimo zahvalni na svemu što imamo, dijelimo hranu i ne bacajmo je.

Unatoč epidemiološkim ograničenjima, Dane kruha, Dan jabuka i Svjetski dan hrane obilježili smo na najbolji mogući način. Kako nam je bilo, pogledajte u galeriji fotografija:

« Ožujak 2024 »