Početak Mjeseca hrvatske knjige - „Ajmo HRVATI se s knjigom!“

Autor: Mima Juračak, 19. 10. 2021.

Mjesec hrvatske knjige svake godine iščekujemo s uzbuđenjem. U nastojanju da učenicima približimo čitanje kao ugodnu aktivnost, trudimo se ponuditi im sadržaje koji će biti zabavni i edukativni.

Početak Mjeseca hrvatske knjige, 15. listopada 2021. godine, obilježili smo upoznavanjem učenika prvog razreda matične škole sa školskom knjižnicom.

Učenici su se upoznali s pravilima boravka u knjižnici, i to zamišljajući da su i sami knjižničari, a nakon toga otkrili su i sve mogućnosti koje ista nudi. Oslikali su svoje članske iskaznice, koje će im poslužiti i kao straničnici te su, uz malu pomoć knjižničarke, sami sebi zadužili prvu odabranu slikovnicu iz školske knjižnice.

Naša lijepa knjižnica uvijek ostavi pozitivan dojam na učenike koji se u istu žele što prije ponovno vratiti, stoga naše učenike prvog razreda očekuje još i kreativna radionica „Plavi grad, žuti grad“ krajem ovog mjeseca.

Knjižničarka će tijekom Mjeseca hrvatske knjige obići sve prve razrede područnih škola, a u suradnji s učiteljicama hrvatskoga jezika organizirati i veliki kviz poznavanja pročitane lektire za učenike sedmih i osmih razreda. Pobjednike kviza očekuje zaista posebna nagrada, no o tome ćemo nešto više reći u studenom.

Uz nagradni kviz, naši učenici sudjeluju i u izazovu izrade najdražeg lika iz bajke. Skulptura može biti izrađena od različitih dostupnih materijala, a završnu izložbu dječjih uradaka održat ćemo u školskoj knjižnici. Isto tako, u Mjesecu hrvatske knjige očekuju nas i prvi sastanci naših čitateljskih klubova nakon pauze uzrokovane epidemijom virusa COVID-19.

Ove školske godine uključili smo se i u natjecanje „Čitanjem do zvijezda“. Naše natjecateljice već marljivo iščitavaju djela odabrana za projekt.

Ovogodišnji službeni moto Mjeseca hrvatske knjige je „Ajmo HRVATI se s knjigom!“. Potrudit ćemo se, putem različitih radionica u našoj školi, postići to da naši učenici knjigu prihvate kao prijatelja koji ih može utješiti, zabaviti i mnogo toga naučiti!

« Ožujak 2024 »