Ružičastim majicama protiv vršnjačkog nasilja

Autor: Mima Juračak, 26. 2. 2021.

U srijedu, 24. veljače 2021. godine, pridružili smo se ljudima diljem svijeta koji su toga dana, noseći ružičasto, odlučili reći „NE“ bilo kojem obliku vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u veljači i posvećen je borbi protiv vršnjačkog nasilja. Obilježavanje je započelo u Kanadi, 2007. godine, kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi jer je bio odjeven u ružičastu majicu.

Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Iako je njegova gesta bila solidarna, dječak je bio izložen uvredama i izrugivanju, a zatim i fizičkom nasilju vlastitih vršnjaka. Sljedećeg dana su brojni učenici došli u školu u ružičastim majicama, kao znak podrške prijatelju u njegovoj namjeri, osuđujući na taj način vršnjačko nasilje.

Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Naša škola obilježava Dan ružičastih majica već treću godinu. Učenici i djelatnici škole odjenuli su prigodne ružičaste majice u znak podrške protiv vršnjačkog nasilja. Učitelji su proveli različite aktivnosti sa svojim razredima: radionice, ukrašavanje panoa, prezentacije poučnih materijala, crteže… Stručna suradnica (pedagoginja) održala je radionice o vršnjačkom nasilju i nenasilnoj komunikaciji u sklopu preventivnog programa s učenicima 7. razreda.

Nasilje bilo kojeg oblika nema opravdanje te kao takvo ne smije i ne treba postojati u našem društvu. Naše društvo čine oni najbitniji – naša djeca. Stoga nam je zadaća osigurati im sigurno i sretno odrastanje.

„NE“ vršnjačkom nasilju! „DA“ prijateljstvu, ljubaznosti, osmijehu, toleranciji, ljubavi te poštivanju različitosti i zajedništvu!

U galeriji fotografija pogledajte kako smo obilježili ovaj dan (klik na sliku):

U videu koji su pripremili učenici 4. razreda Područne škole Donja Gračenica poslušajte pjesmu "Nasilje nije hrabrost":

#NasiljePrestajeOvdje

Pedagoginja Mirna Žafran