Svjetski dan štednje i „kasica-prasica“

Autor: Mima Juračak, 5. 11. 2020.

Učenici posebnih odjela obilježili su važan dan - Svjetski dan štednje. Isti se obilježava 31. listopada kao Dan sjećanja na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan davne 1924. godine u Milanu. Upravo su se ondje sastali predstavnici svjetskih štednih ustanova, želeći pronaći izlaz iz krize koju je prouzrokovao Prvi svjetski rat. Sudionici kongresa usuglasili su se kako je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva.

Kako se „kasica-prasica“ uklapa u priču o štednji?

Otkako je kovanoga novca, ljudi su ga nastojali sakriti i sačuvati. Prvi zabilježeni spremnici za novac bile su jednostavne glinene ili drvene posude s poklopcem.

U Europi su se prvo javile među Grcima, a postojale su i među mnogim narodima Azije. Unatoč činjenici da su neke izrađene u obliku životinje, „kasice-prasice“ nisu dobile ime po svinjama. Naziv im zapravo potječe iz engleskog jezika, a asocijacija sa svinjama nastala je tek naknadno zbog sličnosti dviju engleskih riječi.

U Engleskoj su u 15. stoljeću zbog visoke cijene metala bile popularne posude od vrste gline zvane „pygg“. Kada bi obitelj uštedjela novce, stavila bi ih u posudu, stvorivši tako svoju „pygg–kasicu“. Kako je riječ „pygg“ vrlo slična engleskoj riječi „pig“ (svinja), uskoro su ljudi počeli miješati te pojmove. Uz sve to, jedan nepoznati lončar izradio je posudu u obliku svinje i njegov je dizajn postao vrlo popularan u Europi.

Zbog toga danas imamo „kasice-prasice“, koje smo se i sami potrudili izraditi.

Učiteljica Ivana Čubrilo Franjić