Provođenje operativne akcije Policijske postaje Kutina pod nazivom „Mir i dobro“

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 19. 12. 2019.

Poštovani roditelji i dragi učenici,

obavještavamo Vas da PP Kutina i ove godine od 15. 12. 2019. godine do 8. 1. 2020. godine provodi operativnu akciju „Mir i dobro“. Cilj akcije je sprječavanje zlouporabe raznih vrsta oružja, minsko-eksplozivnih tvari i pirotehničkih naprava, odnosno, sprječavanje ozljeđivanja osoba i uništavanja imovine.

Roditelje i učenike upozoravamo na opasnosti koje se mogu dogoditi zbog nepravilne i nestručne uporabe raznim pirotehničkim sredstvima (razne ozljede, najčešće ruku, opekotine prstiju, ozljede očiju i ušiju, teška tjelesna oštećenja, rastrgnuća tkiva, amputacije, pa čak i smrtne posljedice).

Petarde nisu igračke! Djeci mlađoj od 14 godina nije dopuštena kupovina i korištenje pirotehničkih sredstava.

Također obavještavamo da se pirotehnička sredstava koja će se moći nabaviti i upotrebljavati u idućem razdoblju dijele na F1, F2 i F3 kategoriju. Petarde i redenici F3 kategorije, odnosno, njihova nabavka i uporaba nisu dopuštene građanima.

F1 kategorija – pirotehnička sredstva koja u sebi sadrže manje količine eksplozivne tvari (bengalske šibice, male petarde, konfete-bombice, žabice, čepovi i vrpci, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i slično) dostupna su u prodavaonicama, a njihova je uporaba dozvoljena osobama starijim od 14 godina tijekom cijele godine.

F2 i F3 kategorija – pirotehnička sredstva koja u sebi sadrže znatnije količine eksplozivne tvari. Prodaju se osobama starijim od 18 godina, a dostupna su u specijaliziranim prodavaonicama za čiju je prodaju Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo odobrenje. Uporaba tih sredstava (osim petardi i redenika F3 kategorije koje su nedopuštene građanima) dopuštena je od 27. 12. do 1. 1. Izričito je zabranjena njihova uporaba u zatvorenim prostorima te na mjestima gdje se okuplja veći broj ljudi.

Najbolja prevencija i izbjegavanje raznih ozljeda jest nekorištenje pirotehničkih sredstava.