Terenska nastava – kontinentalna listopadna šuma

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 30. 10. 2019.

24. listopada 2019. godine učenici šestih razreda su sa svojim razrednicama Sanjom Kos i Elenom Salaj Potočki te učiteljicom prirode Tamarom Đurđević Filipović imali terensku nastavu u popovačkoj šumi.

Naime, to je jedna u nizu terenskih nastava povezana s nastavom prirode u kojoj učenici istraživačkim radom dolaze do novih spoznaja. U ovome se slučaju radilo o kontinentalnoj listopadnoj šumi. Nakon drugoga školskog sata uputili su se prema šumi koja se nalazi iza popovačkoga željezničkog kolodvora. Tamo su ih dočekali upravitelj popovačke šumarije Davor Janković i inženjer šumarstva Filip Šneler. Inženjer Filip je  govorio o važnosti očuvanja šuma i njihovu održavanju, osobinama kontinentalne listopadne šume, biljnim i životinjskim vrstama koje tamo obitavaju, ali je naveo i nekoliko zanimljivih činjenica o biljnim vrstama koje se ne pronalaze u kontinentalnoj listopadnoj šumi. Nakon predavanja, učenici su podijeljeni u skupine. Svaka je skupina dobila zadatke. Neki su trebali izračunati visinu stabla,  neki utisnuti glinamol na drvetovu koru, neki bojicama ili plastelinom prebojiti listove koje su stavili između dva papira. Osim toga, trebali su i fotografirati pronađene biljne vrste i gljive, a i prikupiti određene biljke za herbarij. Učenici su bili itekako vrijedni i marljivo su bilježili svoja zapažanja. Nakon izvršenja zadataka, uputili su se natrag u školu.

Sigurni smo kako s nestrpljenjem iščekuju sljedeću terensku nastavu i nove zadatke!

„Drvo je najveći čovjekov prijatelj na Zemlji. Ako drveće koristimo štedljivo i s poštovanjem, raspolažemo jednim od najvećih resursa na planetu.“

(Frank L. Wright)