„Zasadi drvo, ne budi panj!“ u sklopu međunarodnoga projekta „Go greener“ u našoj školi

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 27. 10. 2019.

Projekt „Go greener“ međunarodni je projekt u koji su, osim naše škole, uključene škole iz Francuske, Španjolske, Grčke i Turske. Cilj je projekta usavršiti jezične, društvene i digitalne kompetencije učenika putem međunarodnog eTwinning projekta.

Učenici će stjecati dodatna znanja iz ekologije i prirode putem različitih aktivnosti estetskog, ekološkog i humanitarnog karaktera. Učenicima će se omogućiti uključenost u aktivnosti s obzirom na različite interese i kreativnost učenika. Sudjelovanjem u projektu učenici će ovladati osnovnim vještinama recikliranja i izrade predmeta od prirodnih materijala, aktivno sudjelovati u obilježavanju važnih, ekološki značajnih datuma, a posebice u eko-akciji „Zasadi drvo, ne budi panj!“ kako bi u svom okruženju potaknuli i druge na zaštitu prirode te izgradili ekološki stav.

Projektne aktivnosti uključuju upoznavanje učenika partnerskih škola, izradu loga kojim će se projekt predstavljati u narednim aktivnostima te sudjelovanje u ekološkim akcijama. Voditeljica projekta „Go greener“ u našoj školi je Elvisa Sekulić, učiteljica matematike, a sudionici u projektu su predmetni učitelji: Valentina Abramović Andlar, učiteljica biologije i kemije, Tamara Đurđević Filipović, učiteljica prirode i biologije, Tea Dolenčić, učiteljica engleskog jezika te ostali predmetni učitelji i razrednici od petog do osmog razreda.

Jednu su takvu ekološku akciju "Zasadi drvo, ne budi panj!" podržali i čelnici naše županije - Ivo Žinić, župan Sisačko-moslavačke županije i dožupan Roman Rosavec koji su simbolično, zajedno s učenicima 8. c razreda 24. listopada 2019. zasadili dva javora i čileanski bor u našem školskom dvorištu.

„Zasadi drvo, ne budi panj!“ naziv je eko-akcije pokrenute u Hrvatskoj s ciljem poboljšanja uvjeta u vlastitoj sredini, ali i osvještavanja o klimatskim promjenama koje se događaju diljem svijeta. U akciju su se uključile brojne udruge, građani, ali i institucije te zadnjega vikenda u mjesecu sadili različite biljke, uglavnom na javnim površinama. Sigurni smo kako ovo neće biti i jedina akcija s ovim plemenitim ciljem!

Izvor: https://www.radio-banovina.hr/ekoloskoj-akciji-prudruzili-se-i-ucenici-iz-popovace/