Projektni dan „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 18. 10. 2019.

U petak 11. listopada  je u matičnoj školi i područnim školama održan projektni dan na temu „Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje“. Ove je godine bio zadatak istražiti recepte  za poslastice koji sadrže orašaste plodove (orahe, bademe, lješnjake).

Razrednici su svoje učenike potaknuli na istraživanje i kreativnost. Sve smo recepte skupili u digitalnu kuharicu kako bi bila dostupna svima. U matičnoj su se školi događanja odvila u sportskoj dvorani. Učenici su stolove uredili jesenskim plodovima, ali i pripremljenim proizvodima s orašastim plodovima. Važnu su ulogu imale mame i bake koje su sa svojom djecom i unučadi kod kuće pripremali poslastice. Na svečanoj su priredbi u matičnoj školi bili nazočni gradonačelnik Popovače Josip Mišković te velečasni Ivan Petrović koji su čestitali sudionicima na organizaciji ovoga projektnog dana. Nakon svečane priredbe u kojoj su sudjelovali učenici male dramske skupine, malog zbora i velikog zbora „Zorkine zvjezdice“, uslijedio je blagoslov koji je podijelio velečasni Ivan Petrović.

Svi su prisutni uživali u pripremljenim poslasticama. Neke su od njih bile slane, neke slatke, a neki su razredi pripremili one poslastice koje ne sadrže gluten i alergene tako da je za svakoga bilo ponešto. Učenici koji sudjeluju u izvannastavnim aktivnostima (humanitarci i kreativci) su sa svojim vjeroučiteljima imali stol s hranom pripremljenom prema afričkom receptu. Time su željeli ukazati na problem siromaštva u Africi i osvještavanje kako hranu trebamo cijeniti, a ne bacati.

Višak smo hrane (iz matične i područnih škola) odvezli u dom za starije i nemoćne i time ugodno iznenadili štićenike doma.

„Pjesma kruhu“

Rataru marljivom na ponos i čast
žito urodilo
ljud'ma u slast!