Svečano otvorenje Osnovne škole Zorke Sever

Autor: Administrator , 3. 9. 2018.

Nakon dugih ljetnih praznika marljivi učenici vratili su se u školske klupe. Neki su se obradovali vidjevši stare prijatelje, neki su bili uzbuđeni jer im je to bio prvi školski dan, a za neke je 3. rujan bio još posebniji – za učenike najmlađe i najmodernije škole u Hrvatskoj, Osnovne škole Zorke Sever.

Uzbuđenje se moglo vidjeti ne samo na licima učenika, već i na licima zaposlenika koje je unutarnji izgled škole ostavio bez daha. 8 500 m2 površine škole i sportske dvorane dovoljno je da svaki učenik od 491 upisanih pronađe svoj kutak za učenje, rad i igru. U svakoj učionici nalazi se interaktivna ploča i projektor, a učionice imaju i kabinete. Osim toga, škola ima i dvije informatičke učionice čime zasigurno može zaslužiti i titulu škole budućnosti. Otvaranje ove škole izazvalo je posebno oduševljenje jer se napokon može organizirati rad u samo jednoj smjeni, a planira se uvesti i produženi boravak. Važno je spomenuti da škola ima i odjel za djecu s teškoćama koji su zajedno s učenicima razredne i predmetne nastave nestrpljivo čekali u velikom školskom holu da škola i službeno bude otvorena.

Svečanosti povodom  otvorenja škole sa svojim su suradnicima prisustvovali sisačko – moslavački župan Ivo Žinić, gradonačelnik Popovače Josip Mišković te sisački biskup mons. Vlado Košić, a sve okupljene pozdravila je i v.d. ravnateljica škole Zvjezdana Martinec koja je istaknula značenje škole, jedne od najvrijednijih u Hrvatskoj, a zasigurno najbolje opremljene u Sisačko-moslavačkoj županiji. Vrijednost škole istaknuo je i župan koji je naglasio kako je to bio projekt vrijedan 65 milijuna kuna u kojem su sudjelovali Sisačko-moslavačka županija, Grad Popovača, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije te Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Dodao je i kako vjeruje da će ova škola biti rasadnik talenata, znanja, vještina u kojem će se graditi domoljubni duh. Gradonačelnik grada Popovače istaknuo je kako je Osnovna škola Zorke Sever jedan od važnijih projekata u proteklom razdoblju, ne samo zbog kvalitete učenja, već i zbog sportske dvorane kojom će grad Popovača dobiti mogućnost da se djeca aktivno bave sportovima. Nakon svečanosti otvorenja, biskup Košić blagoslovio je novoizgrađenu školu te ravnateljici škole darovao križ kao simbol mira i blagostanja. Da bi otvorenje bilo još svečanije, pobrinuli su se učenici OŠ Zorke Sever, članovi KUD-a Moslavec iz Volodera. Lijepim folkloraškim programom otpjevali su i otplesali poznate moslavačke pjesme i plesove te prikazali kako su se djeca nekada igrala.

Otvorenjem ove škole i samo ime Zorke Sever, koje ima puno razloga za pamćenje, nikada neće pasti u zaborav. Rođena je 29. ožujka 1894. u Popovači kao Zorka pl. Getz. Zorka Sever bila je multimedijalna umjetnica: slikarica, čuvarica etnografske zbirke, lingvistica i pripovjedačica, pjesnikinja i izvjestiteljica, pokretačica svih kulturnih zbivanja na ovom području, a nadasve zaljubljenica rodnog zavičaja – Moslavine. Upravo zbog toga njeno ime odabrano je za naziv najmodernije škole u Hrvatskoj – Osnovne škole Zorke Sever!