4. konferencija projekta "Škola budućnosti" - STEMwave Innovation Day

Autor: Zvijezdana Žigolić Južvak, 14. 5. 2024.

I ove su godine učenici naše škole sudjelovali na STEMwave Innovation Day u Infobipovom kampusu Alpha Centauri. To je konferencija projekta „Škola budućnosti“ koji se provodi već četvrtu godinu. Učenici i učitelji imali su priliku poslušati zanimljiva i poticajna predavanja profesora Predraga Palea.

Događaj je bio bogat interaktivnim aktivnostima – od sastavljanja robota na štandu tvrtke CircuitMess i natjecanja u križić-kružiću na VIDI-X mikrokontrolerima do istraživanja proširene stvarnosti s Equinoxom i simulatora dronova na ORQA štandu. Učenici su imali priliku isprobati senzore koji mjere količinu CO2 i buke te saznati više o autonomnim „maqueen“ robotima koji pomoću kamere prate „cestu“ i izbjegavaju predmete.

Naši su učenici tijekom školske godine na B1 izvannastavnoj aktivnosti naziva „Škola budućnosti“ provodili projekt istoga naziva pod mentorstvom učiteljice informatike Zvijezdane Žigolić Južvak. Točnije, ove su godine učenici bili uključeni u dva programa ovoga projekta: „Robotika i automatizirani sustavi“ i „Proširena stvarnost“. U okviru programa „Robotika i automatizirani sustavi“ učenici osmih razreda Ela Klišan, Matea Losso, Vito Del Ponte i Ivano Brlek stekli su vještine mehaničkoga i elektroničkoga sklapanja heksapod robota, izrade aplikacije za mobilne i tablet uređaje za upravljanje heksapod robotom, 3d dizajniranje te programiranje heksapod robota koji pleše na odabranu glazbu pri čemu su učenici samostalno trebali osmisliti i scenografiju.

Učenici 6. i 7. razreda Katja Horvatin, Ivano Klišan, Ivan Ačaj, Leo Gajski, Magdalena Markanović, Marina Oršuš, Sandra Oršuš, Ema Prebeg, Lea Belinić i Ivan Malekinušić sudjelovali su u dijelu projekta „Proširene stvarnosti“ u kojem su tražili QR kodove i njihovim skeniranjem odgovorili na pitanja iz aktualnih i vrlo važnih tema Kritičko mišljenje, Održivi razvoj i Žene u tech industriji.

Sudjelovanje u ovom projektu omogućava učenicima stjecanje vještina budućnosti na njima prilagođen način.

« Rujan 2024 »